W tym roku jednym z naszych przedsięwzięć był projekt Wspólnie poznajemy nieznane, który został dofinansowany ze środków PFRON przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Dzięki niemu mogliśmy wybrać się na 3 wycieczki turystyczno-krajoznawcze, które pokazały nam nieznane dotąd miejsca i pozwoliły wspólnie spędzić czas w ciekawy sposób. A atrakcji było mnóstwo!

Pierwszą była lipcowa wycieczka do Żagania, który według nas jest bardzo niedocenionym miastem. Mieliśmy tam okazję zwiedzić Muzeum Obozów Jenieckich na terenie obozu jenieckiego angielskich i amerykańskich lotników z II wojny światowej, który powstał w 1942 roku. Podczas zwiedzania z przewodnikiem dowiedzieliśmy się m.in. o historii słynnej ucieczki z obozu, która została również sfilmowana. Podczas tej wycieczki oprowadzono nas również po Pałacu Książęcym, który obecnie pełni rolę żagańskiego Domu Kultury, a także po centrum tego urokliwego miasta. Ostatnim punktem tego dnia było zwiedzanie Poaugustiańskiego Kompleksu Klasztornego, którego początki sięgają aż IV w., a mieszcząca się w nim biblioteka mogłaby spokojnie wystąpić w filmie „Imię Róży”.

Na początku września wybraliśmy się na dwudniowe zwiedzanie Doliny Baryczy. Udała nam się pogoda oraz dopisali uczestnicy, ze wspaniałymi humorami i zaangażowaniem oddając się wspólnemu wędrowaniu. Rozpoczęliśmy od samego Milicza z ruinami XIII-wiecznego zamku, pięknie utrzymanego Pałacu z parkiem i oczywiście Muzeum Bombek, którego nowoczesna ekspozycja zrobiła na nas ogromne wrażenie. Kolejną trakcją była obserwacja ptactwa nad Stawami Milickimi pod okiem przewodnika, a następnie spływ kajakowy z Sułowa do Rudy Sułowskiej rzeką Młynówka. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Winnicę Anna w Wierzchowicach, gdzie mogliśmy również posmakować lokalnie wyrabianego wina. Tego dnia czekała na nas również wspaniała atrakcja, jaką był przejazd kolejką wąskotorową ze stacji w Krośnicach. Na koniec dnia udaliśmy się na zwiedzanie Pałacu w Goszczu oraz malowniczej Twardogóry.

Ostatnią wycieczką odbytą w ramach projektu była wrześniowa wyprawa do Kletna i okolic, gdzie zwiedziliśmy słynną Jaskinię Niedźwiedzią. W programie był również piękny Ogród Japoński w Stroniu Śląskim oraz Pałac Marianny Orańskiej w Kamieniu Ząbkowickim, który zauroczył nas swoimi wnętrzami oraz samą postacią królewny. Tutaj również mieliśmy szczęście do przewodników i przewodniczek, ponieważ bez mnóstwa przywoływanych przez nich historii i anegdot, te wycieczki nie byłyby dla nas tak atrakcyjne i pouczające.

Te wycieczki mamy już za sobą. Ale ileż miejsc jeszcze pozostało dla nas nieodkrytych? To jest właśnie urok małych miejscowości, zakątków naszego kraju, do których samodzielnie ciężko dotrzeć, kiedy ma się różne ograniczenia – a czasami nawet się o nich nie wie. Dlatego właśnie działamy razem i wspólnie poznajemy nieznane.


Projekt Wspólnie poznajemy nieznane był realizowany w okresie od 15 czerwca do 16 października 2022 r. i został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ze środków PFRON.

Logo PFRON, Nie ma barier Dolny Śląsk, UMWD Dolny Śląsk, Stowarzyszenie Różowe Okulary