Nigdy nie zrozumiesz jak to jest chorować na raka – to zdanie stało się inspiracją dla projektu Linie Papilarne Raka. Rzeczywiście, temu kto nigdy nie doświadczył tej choroby, niezwykle trudno jest w pełni zrozumieć jej istotę. Nie znaczy to, że nie może próbować, chcieć i tego potrzebować. A jeszcze bardziej potrzebują tego zrozumienia Ci, którzy zachorowali. I mogą je otrzymać tylko od innych pacjentów z podobnym doświadczeniem. Dotarliśmy do osób, które znalazły w sobie pokłady gotowości, by się nim podzielić w lpr. Ich perspektywa uzupełnia lukę, jaka powstaje w kontakcie między pacjentami, ich bliskimi i personelem medycznym. Oni wszyscy są niezwykle ważni, ale ktoś kto także zmierzył się z nowotworem, daje inne wsparcie. Tak jak ktoś, kogo poznajemy i od pierwszego momentu mamy wrażenie, że jest naszą bratnią duszą. Jego energia, słowa i obecność są przewodnikiem na pewnym etapie naszej życiowej drogi. Krótszym, bądź dłuższym, ale potrzebnym, by iść przed siebie i żyć. Przesłuchania publikowane w ramach projektu Linie Papilarne Raka to przesłania, jakie z własnej choroby wyciągnęli Ci, którzy rozmawiali z psychologiem. Opisują także niezwykle ważną perspektywę osób wspierających. W słowach starali się uchwycić uczucia, wspomnienia, wnioski, nadzieje i plany. Jak im się to udało i co przekazali – przekonajcie się i poznajcie ich linie papilarne.
W ramach projektu Linie Papilarne Raka, który jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współudziale środków finansowych z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, kilkanaście pacjentek onkologicznych uczestniczyło w sesji fotograficznej. Efektem tej sesji jest wystawa.
Pacjentki biorące udział w projekcie udzieliły również wywiadów w formie przesłuchań, które pokazują różne drogi oswajania choroby i powrotu do zdrowia. Przesłuchania prowadziła psycholog Marzena Gmiterek.
Zeznanie I – Szafka na buty
Zeznanie II – Wiara, miłość i rodzina to moja siła!
Zeznanie III – Złoty Paw
Zeznanie IV – Mój ósmy kolor tęczy
Zeznanie V – Znak zodiaku
Zeznanie VI – Przecinek w życiu
Zeznanie VII – Chciałabym, ale się boję
Zeznanie VIII – Wyzwania
Zeznanie IX – Rodzina była moim celem w wyzdrowieniu
Zeznanie X – Słoń
Zeznanie XI – Czas na remont wnętrza
Podczas przesłuchań okazało się, że każdy kto doświadczył choroby nowotworowej, zrobił to po swojemu. A rak odcisnął na zawsze w jego życiu swoje linie papilarne. Z zaciekawieniem poznajemy historie pacjentów, którzy dzieląc się swoimi przeżyciami, pokazują rzeczywistość, jaką staje się życie z nowotworem. Pacjentki, które opisują swoje historie, mają nadzieję, że inni znajdą w nich wskazówki dla siebie. Każdy choruje inaczej, ale mając za przykład drogę innego pacjenta, można mieć punkt zaczepienia do stworzenia własnej drogi zdrowienia. Wszystkie kobiety które wzięły udział w tym projekcie łączy jedno:
chcą żyć…
szczęśliwie żyć…
jak najdłużej żyć.
Linie Papilarne Raka są projektem ukazującym prawdziwe oblicza zmagań z chorobą nowotworową. Dlatego nie brakuje w nich wzruszeń, nadziei, świadectw siły i walki o życie. Są też radości i wiara, że można na nowo rozpocząć życie, często na innych zasadach, niż dotychczasowe. Linie papilarne opowiedziane są prawdziwie, z serca, dlatego ich przesłania mają szansę trafić do tych, którzy właśnie takiej inspiracji potrzebują. Na podstawie zeznań zdjęto linie papilarne raka z wielu historii tych, którzy doświadczyli choroby onkologicznej. Zdają się pokazywać, że głównymi przyczynami choroby mogą być nierozpoznane podłoże genetyczne, indywidualne predyspozycje, stres. Ale diagnoza, to tylko ułamek tego, co decyduje o tym, jak zachowamy się w obliczu choroby. Zdecydowanie więcej zależy od naszych wyborów i sposobu myślenia o sobie, chorobie i życiu. Prawdą okazuje się, że linie papilarne raka pozostają na zawsze, objawiają się zmianą charakteru i podejścia do życia, a dzięki osobom wspierającym i psychologom zawsze na lepsze.