Uczestnicy wycieczki do Żagania na tle Pałacu Książęcego

Uwielbiamy jeździć na wycieczki! 17 lipca odbyła się nasza wycieczka do Żagania, którą nasze Stowarzyszenie organizowało w ramach projektu Wspólnie poznajemy nieznane. Dopisała nam pogoda i dopisali nam uczestnicy, którzy chętnie zwiedzali historyczne miejsca na mapie Żagania oraz z żywym zainteresowaniem słuchali opowieści przewodników. Tych na szczęście również mieliśmy wspaniałych! Opowiadali nam z pasją i ciekawie na temat żagańskich zabytków i ważnych wydarzeń w historii miasta. Ale po kolei, sami zobaczcie co zwiedziliśmy na tej wycieczce.

Muzeum Obozów Jenieckich – Stalag Luft 3

Muzeum w bardzo przejmujący sposób pokazuje historię obozu jenieckiego angielskich i amerykańskich lotników z II wojny światowej, który powstał w 1942 roku na terenie m.in. Żagania. Na terenie kompleksu znajdują się pomniki oraz tablice pamiątkowe, a także pozostałości po barakach mieszkalnych i nie tylko, gdzie mogliśmy obejrzeć jak wyglądało ówcześnie życie przetrzymywanych tam ludzi. Na makiecie znajdującej się wewnątrz mogliśmy zobaczyć jaki był plan budynków. Oprowadzał nas przewodnik-pasjonat, który bardzo zainteresował nas tematem – szczególnie tematem ucieczki jeńców z obozu poprzez wykopany pod barakami tunel! Ta słynna ucieczka stała się nawet inspiracją do nakręcenia filmu „Wielka ucieczka”. Zobaczcie zdjęcia ze zwiedzania muzeum.

Pałac Książęcy oraz centrum Żagania

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Pałac Książęcy Księżnej Doroty, który obecnie pełni rolę Żagańskiego Domu Kultury. Zachwyciły nas pięknie zachowane wnętrza w świetnej kolorystyce i detalach, a także niesamowita suknia księżnej, w której pozowała do portretów, a do której my wzdychaliśmy zza barierki. Po pałacu przyszedł czas na zwiedzanie samego Żagania, a w tym wieży widokowej Kościoła Poewangelickiego, na której taras widokowy niektórzy z uczestników zdecydowali się wdrapać – i ponoć nie żałują! W trakcie zwiedzania z przewodnikiem, dowiedzieliśmy się również dlaczego w Żaganiu stoi pomnik słynnego niedźwiedzia Wojtka. Zobaczcie jak było w galerii zdjęć poniżej.

Poaugustiański Zespół Klasztorny

To kompleks klasztorny, którego początki sięgają XIV w! Wspaniała przewodniczka opowiadała nam o historii klasztoru i oprowadzała po niemalże wszystkich dostępnych pomieszczeniach. Najciekawsza z tego wszystkiego była jednak zabytkowa biblioteka, która spokojnie mogłaby posłużyć jako tło w filmie „Imię Róży” 🙂 Żagańska biblioteka była w czasach swojej świetności, największym księgozbiorem w cywilizowanym świecie, a sięga ona XV wieku. Byliśmy nią niezwykle zafascynowani, oglądaliśmy starodawne księgi i niesamowite freski oraz sklepienia. Na tym zakończyliśmy naszą jednodniową wycieczkę, ale najpierw zobaczcie do galerii zdjęć ze zwiedzania klasztoru.

Cieszymy się, że mogliśmy odbyć tę wycieczkę. Wiele osób dziwiło się, dlaczego jedziemy do Żagania, skoro jest tyle innych, słynnych miejsc, wartych odwiedzenia? Właśnie dlatego, że chcemy odkrywać te mniej znane miejsca z naszego regionu i poznawać ich uroki oraz historię. Nie żałujemy w ogóle wyboru Żagania na cel naszej wyprawy w nieznane, bo urzekł nas swoimi pięknymi i świetnie zachowanymi zabytkami. Polecamy go wszystkim jako cel weekendowego wypadu, a my z niecierpliwością oczekujemy kolejnych wycieczek.

Wycieczka do Żagania odbyła się w ramach projektu Wspólnie poznajemy nieznane, który jest współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Logo PFRON, Nie ma barier Dolny Śląsk, UMWD Dolny Śląsk, Stowarzyszenie Różowe Okulary