3 września odbyliśmy naszą dwudniową wycieczkę do Doliny Baryczy, która została zorganizowana w ramach projektu Wspólnie poznajemy nieznane, który jest dofinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W ciągu tak krótkiego czasu udało nam się upchać naprawdę dużo miejsc i atrakcji. Pogoda nam się udała wspaniała, uczestnicy oraz dobre humory dopisały.

Pierwszy dzień zaczęliśmy od zwiedzania samego Milicza z jego ruinami XIII-wiecznego zamku, pięknie utrzymanego Pałacu z parkiem i oczywiście Muzeum Bombek, którego nie mogło zabraknąć w naszym programie. Nowoczesne muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie, zarówno ze względu na sposób prezentowania eksponatów, jak i ze względu na same bombki, udekorowane niczym małe precjoza.

Kolejnym punktem wycieczki był relaks nad Stawami Milickimi, połączony z obserwacją przyrody i wszelkiego ptactwa, które zamieszkuje szuwary. Mogliśmy oglądać bytujące tam gatunki zarówno z daleka, jak i z bliska, dzięki lunecie i uprzejmości Pana Przewodnika, który umilał nam czas swoimi opowieściami. Następnie udaliśmy się na spływ kajakowy z Sułowa do Rudy Sułowskiej rzeką Młynówka. Cała trasa miała 6 km i pokonanie jej wspólnie dało nam wiele radości i satysfakcji.

Kolejny dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Winnicy Anna w Wierzchowicach, w której mogliśmy dowiedzieć się jak wygląda proces produkcji wina, a także obejrzeć piękną winnicę z dorodnymi gronami, z których następnie powstanie pyszne, lokalne wino. Kolejnym punktem było zwiedzanie drewnianego, parafialnego kościółka, przy którym znajduje się grób rodziny Szurkowskich – w tym niepokonanego kolarza Ryszarda Szurkowskiego. Jednak atrakcją, na którą wszyscy czekali, był przejazd kolejką wąskotorową ze stacji w Krośnicach.

Dzień chylił się ku końcowi, ale nasz program wciąż pękał w szwach! Wybraliśmy się na zwiedzanie Pałacu w Goszczu, którego zrujnowana architektura jest aktualnie w trakcie remontu. Całe szczęście, bo pałac ma przepiękne detale, które zdecydowanie warto zachować. Chętnie wybierzemy się tam ponownie, aby sprawdzić efekty remontu. Na koniec udaliśmy się na zwiedzanie malowniczej Twardogóry wraz z przewodnikiem. Zmęczeni, ale zadowoleni, mogliśmy wrócić do domów.


Projekt Wspólnie poznajemy nieznane jest współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w kwocie 25.000 tys. zł.

Logo PFRON, Nie ma barier Dolny Śląsk, UMWD Dolny Śląsk, Stowarzyszenie Różowe Okulary