Poradnik - Fizjoterapia kontra zmęczenie chorobą - okładka

Nasz poradnik zawiera informacje na temat zmęczenia będącego skutkiem długotrwałego leczenia. Zmęczenie takie może doprowadzić nawet do wyczerpania organizmu, dlatego tak ważne jest aby ten problem rozpoznać i w miarę szybko zająć się jego likwidacją. Wyczerpanie to stan będący efektem bardzo dużego zmęczenia, które może być spowodowane samą chorobą nowotworową, metodami jej leczenia lub skutkami ubocznymi, które niekorzystnie wpływają na organizm pacjentów. Pojawieniu się tego stanu sprzyja długi czas chorowania oraz intensywność leczenia, podczas którego chory czuje się bardzo zmęczony przez większość czasu lub przez cały czas. Na dodatek chorzy zwykle męczą się szybciej, a odpoczynek i sen nie eliminują uczucia zmęczenia. Na szczęście większość osób przestaje się szybko męczyć po zakończeniu leczenia. Czasami jednak taki stan może utrzymywać się przez miesiące, a nawet lata. Każda osoba jest inna, więc nie można przewidzieć, jak długo ktoś może odczuwać zmęczenie, a nawet wyczerpanie. Uczucie wyczerpania może wpływać na różne osoby w inny sposób. Najważniejsze, żeby zdać sobie sprawę, że zmęczenie długotrwałym leczeniem onkologicznym może dotknąć każdego.

Na szczęście coraz częściej zwraca się uwagę na problemy związane z zagadnieniem zmęczenia pacjentów, coraz więcej lekarzy dostrzega ten problem i stara się pomóc pacjentowi wyjść z tej sytuacji. Dlatego jest bardzo ważne aby stan zmęczenia, wyczerpania zdiagnozować i próbować go załagodzić, a następnie zlikwidować.

Poradnik - Fizjoterapia kontra zmęczenie chorobą - Psycholog

Czy z takim zmęczeniem można walczyć również samodzielnie? Można – a nawet zdecydowanie warto, aby nie poddawać się przygnębieniu, poprawić swoje samopoczucie, a tym samym wzmacniać swój organizm i efektywniej walczyć z chorobą. W naszym poradniku poruszamy tematy zarówno zmęczenia emocjonalnego, jak i tego fizycznego wyczerpania, które wynika z długotrwałej terapii, osłabienia, ograniczeń fizycznych będących efektem pooperacyjnym i nie tylko. Podpowiadamy jak można spróbować samemu sobie pomóc korzystając z porad psychologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Podajemy bezpieczne zestawy ćwiczeń, które można z łatwością wykonać, aby poczuć się lepiej i lepiej spać. Rozważamy co warto włączyć do diety pacjenta onkologicznego, a z czego lepiej zrezygnować i jaki ma to wpływ na zmęczenie naszego organizmu. Wydaje się, że to drobne rzeczy, ale bardzo często można o nich zapomnieć w trakcie leczenia. Zapraszamy Was do lektury tego bezpłatnego poradnika, który znajdziecie do poczytania w formacie PDF pod poniższymi linkami.

Jeśli chcielibyście podzielić się swoimi odczuciami po przeczytaniu naszego poradnika – można to zrobić w anonimowej ankiecie. Jeśli są jakieś tematy, których Wam zabrakło, to również znalazło się w niej miejsce, aby podzielić się z nami swoimi pytaniami. Dziękujemy!

Poradnik - Fizjoterapia kontra zmęczenie chorobą - Ćwiczenia

FIZJOTERAPIA KONTRA ZMĘCZENIE CHOROBĄ

PORADNIK DLA OSÓB KTÓRYCH NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ JEST SKUTKIEM PRZEWLEKŁYCH CHORÓB I DŁUGOTRWAŁEGO LECZENIA WYWOŁUJĄCYCH UCZUCIE ZMĘCZENIA

Spis treści

Wstęp – Maria Piworowicz

Fizjoterapia kontra zmęczenie chorobą – dr Roman Hawro

Psychologiczna pomoc chorym doświadczającym zmęczenia rakiem – Edyta Zierkiewicz

Dieta po chorobie nowotworowej – Małgorzata Gajewczyk

Polski superfood: kiszonki – Joanna Komorowska

Piramida żywieniowa dla pacjentów onkologicznych – AURA & Stowarzyszenie Różowe Okulary


Logo PFRON i Stowarzyszenie Różowe Okulary

Poradnik został wydany w ramach projektu Fizjoterapia kontra zmęczenie chorobą dofinansowanego ze środków PFRON.