Zapraszamy serdecznie do pobrania i lektury naszego bezpłatnego poradnika dla pacjenta Fizjoterapia po leczeniu nowotworów głowy i szyi autorstwa mgr fizjoterapii Romana Hawro, dr n. med. Doroty Mierzwy-Dudek i prof. dr hab. n. med. Wojciecha Golusińskiego. W tym obszernym zestawieniu znajdziecie wiele rzetelnych i sprawdzonych informacji na temat profilaktyki nowotworowej, wskazówek na temat założeń i celów fizjoterapii jako takiej, a także konkretnych przykładów ćwiczeń wraz ze sposobami wykonania, zaleceniami i przeciwwskazaniami oraz opisem ich wpływu na organizm. Dodatkowo poświeciliśmy w nim również miejsce na kwestię jamy ustnej i objawów po chemio- oraz radioterapii w tym obrębie organizmu, aby wprowadzić Was w kwestię profilaktyki oraz postępowania w trakcie i po leczeniu.
Nowotwory głowy i szyi są coraz częściej występującą grupą nowotworów w Polsce. Występują w obrębie takich narządów jak: jama ustna, jama nosowa, gardło, krtań, zatoki przynosowe, ucho oraz gruczoły ślinowe. Coraz częściej dotykają nie tylko ludzi starszych, osoby uzależnione od alkoholu i tytoniu, czy pracujące w szkodliwych warunkach, ale także ludzi na każdym etapie życia, często u szczytu życiowej aktywności. Chorują osoby z naszego bliskiego otoczenia – ludzie młodzi, aktywni zawodowo, mający bogate plany na przyszłość. Rozpoznanie i leczenie choroby nowotworowej w obrębie głowy i szyi zmienia bardzo wiele w naszym dotychczasowym funkcjonowaniu, przenosząc uwagę z odległych, życiowych celów do perspektywy bliższej, związanej z codziennym fizycznym funkcjonowaniem.
Leczenie chorób nowotworowych w tym regionie zaburza podstawowe dla człowieka funkcje, takie jak: oddychanie, odżywianie i mowę, a także upośledza sprawność narządów zmysłów (wzroku, słuchu, węchu) i powoduje trwałe zniekształcenia i okaleczenia zewnętrzne. Zdarza się, że wskazane jest skojarzenie kilku metod leczenia, na przykład operacji chirurgicznej z radioterapią lub chemioterapią, co potęguje skutki uboczne. Wszystko to powoduje, że choć niejednokrotnie ratuje się życie, to jego jakość obniża się.
Leczenie przebiega korzystniej w sytuacji, w której Pacjent jest zaangażowany w jego przebieg i aktywnie w nim współuczestniczy. Łatwiej jest przejść przez trudności związane z pobytem w szpitalu, jeśli znamy ich przyczynę i liczymy się z możliwością ich wystąpienia. Aktywną postawę wobec procesu leczenia ułatwia także dobra, pełna zaufania relacja z lekarzem. Taka sytuacja jest możliwa wówczas, gdy osoba podejmująca leczenie będzie miała pełen dostęp do informacji na temat stanu zdrowia, planowanego leczenia i rokowania. W codziennej pracy stwierdzamy często brak podstawowej wiedzy na temat choroby nowotworowej i podejmowanego leczenia. Pacjenci oceniają swój stan zdrowia na podstawie stanu zdrowia innych osób po podobnych zabiegach, szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania w Internecie, lub nie zadają pytań wcale. Wszystko to powoduje, że potęguje się niepokój, który jest naturalnie wpisany w trudny okres leczenia onkologicznego.
Stąd też powstała idea stworzenia poradnika, w którym osoby leczone będą mogły znaleźć sprawdzone i rzetelne informacje na temat swojej choroby, jej leczenia i etapu powracania do pełni sił, czyli rehabilitacji. Przekazujemy zatem w Państwa ręce poradnik, który porusza najważniejsze zagadnienia dotyczące trudności, z jakimi zmagają się nasi Pacjenci – zarówno w trakcie leczenia szpitalnego, jak i po jego zakończeniu. Naszym zadaniem jest umożliwienie Państwu dostępu do wiedzy, która pomoże w trudnym okresie zmagania się z chorobą i leczeniem. Nie ma bowiem sytuacji mniej korzystnej dla Pacjenta niż ta, w której towarzyszy mu niepokój i brak informacji umożliwiających mu aktywny udział w procesie leczenia.
Poradnik wydany przez Fundację Różowe Okulary w ramach projektu dofinansowanego
ze środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.