Gwiazd naszych wina
John Green

Bohaterką książki jest Hazel, która choruje na raka i mimo cudownej terapii dającej perspektywę kilku lat więcej, wydaje się, że ostatni rozdział jej życia został spisany już podczas stawiania diagnozy. Lecz gdy na spotkaniu grupy wsparcia bohaterka powieści poznaje niezwykłego młodzieńca Augustusa Watersa, następuje nagły zwrot akcji i okazuje się, że jej historia być może zostanie napisana całkowicie na nowo.

Jest to wnikliwa, odważna, humorystyczna, ostra i najbardziej wzruszająca powieść Johna Greena, zdobywcy wielu nagród literackich. Autor w błyskotliwy sposób zgłębia ekscytującą, zabawną, a równocześnie tragiczną kwestię życia i miłości.

Śmierć to bardzo delikatny temat, a jednak wielu pisarzy decyduje się uczynić go tematem swojej książki. Z różnym skutkiem, bo trudno nie popaść przy tym w banał. Pisanie o umieraniu jest dobrym sposobem, by wycisnąć łzy z czytelnika, ale też sposobem bardzo prostym, wręcz za prostym. Bo gdy treść wzrusza, to najczęściej automatycznie wzbudza pozytywne emocje. Oswajanie nastolatków ze śmiercią to trudne wyzwanie, jednak podejmują się go kolejni autorzy. Sukces powieści Johna Greena „Gwiazd naszych wina” (ogłoszonej m.in. najlepszą młodzieżową książką roku 2012 przez prestiżowy „The New York Times”) tylko utwierdza w przekonaniu, że młodzież potrzebuje właśnie takich książek – mądrych i pokrzepiających.

Na podstawie tej książki powstał film.

źródło informacji


 

Triumf życia
Carl Simonton

Carl Simonton cieszy się światowym uznaniem jako czołowy propagator pojmowania zdrowia w sposób całościowy. Jego holistyczne podejście do walki z rakiem łączy tradycyjną opiekę medyczną z terapią psychologiczną w celu stworzenia najkorzystniejszych warunków, tak zewnętrznych jak i wewnętrznych, do odzyskania zdrowia. Osiągnięte przez niego wyniki są godne uwagi. Pacjenci Simontona przeżywali dwukrotnie dłużej niż wynosi statystyczny okres przeżycia w tego typu schorzeniach, a w wielu przypadkach doświadczali długotrwałych remisji lub całkowitego wyleczenia.


 

Jak żyć z rakiem i pokonać go?
poprzednio wydana pod tytułem Powrót do zdrowia
O. Carl Simonton, Reid Henson

Ponad piętnaście lat temu u Reida Hensona wykryto rzadką, nieuleczalną postać nowotworu. Lekarze dawali mu niecałe dwa lata życia. Reid postanowił dotrzeć do dr O. Carla Simontona, światowej sławy pioniera w dziedzinie badań nad wykorzystaniem zdolności umysłu w celu leczenia własnego organizmu. Czytelnik może zobaczyć, jak krok za krokiem dr Carl Simonton pokazał Reidowi, w jaki sposób można być aktywnym uczestnikiem, a nie tylko biernym obserwatorem procesu leczenia. Książka ta stanowi podstawę pracy z pacjentem i jego bliskimi w Programie Simontona.


 

Zwyciężyć chorobę
Mariusz Wirga

Książka w zwięzłej i przystępnej formie wprowadza czytelnika w sferę medycyny psychosomatycznej i Program Simontona. Przedstawia czynniki osobowościowe i emocjonalne leżące u podstaw wielu chorób, na przykład chorób krążenia, nowotworów złośliwych i innych. Przeznaczona jest dla tych, którzy chcą nauczyć się rozumieć samych siebie, radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, rozwijać swoją osobowość i poprzez osiągnięcie harmonii psychicznej, odczuwać szczęście oraz czerpać radość z życia w każdym momencie.


 

Siły, które pokonają raka: wiara, nadzieja, zdrowie.
Wydawnictwo „Charaktery”, 25-512 Kielce, ul. Warszawska 5

Najważniejsza w leczeniu jest nadzieja, czyli przekonanie, że pożądane cele są możliwe do zrealizowania niezależnie od znikomości prawdopodobieństwa ich osiągnięcia. Znaczy to, że „mogę wyzdrowieć niezależnie od tego, jak ciężko jestem chory”. Ważne, by wierzyć, że mamy w sobie i wokół siebie to, czego potrzebujemy, choć nie zawsze jest to tym, czego chcemy. Trzeba odnaleźć w sobie przekonania, dzięki którym możemy współdziałać z lekarzem i razem sprawić, że zmieni się jakość naszego życia, a przy okazji wyjdziemy z choroby.
I o tym jest ta książka.


 

Miłość, medycyna i cuda
Bernie Siegel

Zdolność kochania samych siebie wraz ze zdolnością kochania życia, pełne zaakcentowanie faktu, iż nie trwa ono wiecznie, umożliwia nam poprawienie jego jakości. Moim zadaniem jako chirurga jest przedłużenie ludziom czasu, w którym mogą się leczyć sami. Staram się im pomóc wyzdrowieć, a jednocześnie zrozumieć dlaczego zachorowali. Wtedy mogą przystąpić do prawdziwego leczenia, a nie tylko do zwalczania konkretnej choroby.

Książka ta jest przewodnikiem mówiącym, jak osiągnąć taką przemianę, jak również świadectwem tego, czego nauczyłem się od moich pacjentów. Z niezwykłym trudem wypracowali sobie właściwe podejście do życia, zatem ich przykład może każdemu czytelnikowi pomóc skutecznie walczyć o własne zdrowie. Ja spróbuję w tym pośredniczyć. Chcę podkreślić, że moja książka to nie tylko poradnik odpowiadający na pytania co robić; takich jest mnóstwo. Jest raczej przewodnikiem, który umożliwia wy-bór najlepszej własnej metody i takie podporządkowanie jej swojej woli, by zgodnie z nią postępować. Mam na-dzieję wyjść poza racjonalizm moich czytelników, bowiem cuda nie wywodzą się z zimnego intelektu. Wywodzą się z autentycznego „ja” każdego człowieka i jego postępowania wedle tego, co uważa za swoją właściwą życiową drogę.

Jeśli cierpisz na jakąś chorobę zagrażającą życiu, zmiana, o jakiej mówię, może ci uratować to życie albo przedłużyć je ponad wszelkie lekarskie prognozy lub co najmniej pomoże wykorzystać czas, jaki ci pozostał w stopniu znacznie przekraczającym twoje oczekiwania. Jeśli cierpisz na jakieś drobne dolegliwości albo nie jesteś chory, tylko nie cieszy cię życie – zasady, jakich nauczyłem się od wyjątkowych pacjentów, przyniosą ci radość i w przyszłości pomogą uniknąć choroby.


 

Rak. 50 kroków po poznaniu diagnozy
Greg Andrson

Naszym największym wrogiem nie jest choroba, lecz rozpacz. Cel tej książki jest dwojaki: pomóc Ci w rozważeniu głównych kwestii, powstających po zapoznaniu się z diagnozą, oraz zachęcić do wprowadzenia w życie wszechstronnego programu zdrowotnego, który sam skonstruujesz i który będzie cieszył się najwyższym stopniem Twojego zaufania. Książka ta jest nastawiona na działanie, które zmaksymalizuje szanse całkowitego wyzdrowienia przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości życia. Potraktuj ją jako przewodnik po dostępnych ci środkach powrotu do zdrowia na najbliższe dwa lata (taką rozpiętość ma rozsądna perspektywa wyzdrowienia). Strategie są opracowane przede wszystkim z myślą o osobie, która właśnie poznała diagnozę. Jeśli usłyszałeś słowa: „To rak”, znajdziesz tu informacje konieczne, by opanować strach, przeanalizować szczegóły rozpoznania oraz zastosować możliwie najbardziej skuteczny program zintegrowanego leczenia. Książka ta skierowana jest również do osób, u których wykryto nawrót choroby nowotworowej. Powrót raka jest wydarzeniem przerażającym, momentem medycznych, emocjonalnych i duchowych przewartościowań. Twoje działania mogą wiele zmienić. Książka ta przeznaczona jest też dla osób wyleczonych. Noszą oni bowiem w sobie przyczajony lęk, że rak może uderzyć ponownie. Poznasz tu zasady zdrowotne, których przestrzeganie zapewni, iż czynisz wszystko, co można, aby zachować dobry stan. W 1984 roku u autora książki, Grega Andersona, wykryto raka płuc z przerzutami. Dostał prognozę 30 dni życia. Nie przyjmując do wiadomości takich rokowań, przystąpił do poszukiwania ludzi, którzy przeżyli pomimo oceny lekarza, że wkrótce umrą. To, czego dowiedział się z ponad 15 tysięcy wywiadów przeprowadzonych z pacjentami, którzy pokonali nowotwór, stało się podstawą strategii i wskazań zawartych w tej, napisanej po wielu latach, książce.


 

Antyrak. Nowy styl życia.
David Servan-Schreiber

W książce Antyrak Nowy styl życia opisuję naturalne metody lecznicze, które przyczyniają się do zapobiegania nowotworom lub wspomagają walkę z nimi i stanowią uzupełnienie tradycyjnych metod (chirurgii, radioterapii, chemioterapii). świadomości podane tutaj nie mogą zastąpić opinii lekarza. Książka Antyrak nie powinna być wykorzystywana przy stawianiu diagnoz lub wybieraniu terapii.
Wszystkie kliniczne przykłady, o których tu wspominam, pochodzą 2 mojej praktyki (z wyjątkiem kilku opisanych przez innych lekarzy w literaturze medycznej, co każdorazowo odpowiednio zaznaczam). Z oczywistych powodów zostały zmienione imiona i nazwiska pacjentów, a także szczegóły umożliwiające ich identyfikację. W niektórych przypadkach, dla większej jasności, połączyłem kliniczne detale dotyczące kilku pacjentów w opisie stanu jednej osoby.

Moim celem jest przedstawienie w prosty sposób współczesnego stanu wiedzy o nowotworach i naturalnych środkach obronnych organizmu. W pewnych przypadkach nie pozwoliło mi to jednak opisać pełnej złożoności zjawisk biologicznych oraz szczegółów kontrowersji dotyczących badań klinicznych. Choć jestem przekonany, że wiernie zaprezentowałem ducha tych badań, przepraszam biologów i onkologów za uproszczenie tego, co dla wielu z nich stanowi wynik pracy całego życia.
GC.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.