W naszym Stowarzyszeniu regularnie spotykamy się na grupowych warsztatach rozwojowych, rękodzielniczych, kulinarnych, a także psychoonkologicznych i psychologicznych w ramach projektu Razem pokonamy raka. Jest to dla uczestników bardzo duża forma wsparcia – możliwość spędzania czasu z innymi, wymiany doświadczeń, poznania nowych osób, a czasami po prostu poplotkowania przy filiżance herbaty. Bycie z ludźmi i poznawanie swoich własnych talentów, rozwijanie nowych umiejętności w grupie, to bardzo ważne aspekty życia pacjentów doświadczonych onkologicznie. Często choroba „wyrywa” chorujących z ich naturalnego otoczenia – z pracy, z grona przyjaciół, ze zwyczajnego trybu życia. Trudno jest wrócić do spotkań, trudno uwierzyć w siebie i otworzyć się na drugą osobę. Takie spotkania w tym pomagają, tak jak pomagają również warsztaty psychologiczne i psychoonkologiczne prowadzone przez psycholożkę.

Na tegorocznej serii warsztatów rękodzieła zajmowaliśmy się doskonaleniem poznanych już wcześniej technik, ale również poznawaniem nowych. Nie zabrakło wymagającego cierpliwości filcowania oraz tworzenia aniołków z czesanej muliny. Spod naszych rąk wyszły również piękne sezonowe stroiki – wielkanocne oraz listopadowe. Latem komponowaliśmy też mini-ogródki ziołowe.

Nie zabrakło również warsztatów zdrowego żywienia i gotowania, które prowadziła w tym roku dietetyczka Małgorzata Gajewczyk. Wspólnie przyrządziliśmy takie przepisy, jak pożywny krem z pomidorów z mozarellą, panierowane tofu z ryżem i warzywami oraz „kulki mocy” z daktyli i orzechów. To wszystko, to pełnowartościowe elementy posiłku, które wykorzystują zdrowe składniki i doskonale sprawdzają się również w diecie onkologicznej.

Na spotkaniach z psycholożką Edytą Zierkiewicz również spotykaliśmy się regularnie w grupach i indywidualnie. Jednym z tematów warsztatów były emocje – jak je odczuwamy i postrzegamy, czy potrafimy sobie z nimi radzić, ale przede wszystkim: czy potrafimy o nich mówić? Okazało się to trudniejsze niż myśleliśmy i właśnie dlatego takie warsztaty są nam wszystkim bardzo potrzebne.

Bardzo cenne są takie spotkania, które mogą odbywać się w ramach projektu Razem pokonamy raka, dofinansowanego ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS we Wrocławiu.

Logo PFRON i MOPS Wrocław