W tym roku ponownie udało nam się zrealizować serię warsztatów wyjazdowych w ramach projektu Odkryjmy siebie na nowo. Wyjazdy zostały zrealizowany w 6 turnusach, a projekt mógł odbyć się dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem naszych wyjazdów było wpłynięcie na zmianę w postrzeganiu przez uczestników ich własnej sytuacji życiowej i wpojenie wiary, że pozytywne zmiany zawsze są możliwe. Że własną aktywność mogą rozwijać na przykład w turystyce, poznając wspólnie z bliskimi, w miarę możliwości fizycznych, różne regiony kraju. Muszą uwierzyć, że przy silnej motywacji niepełnosprawność nie jest w tym wielką przeszkodą.

Uczestnicy oprócz zwiedzania pięknych zakątków trzech polskich miejscowości: Bydgoszczy, Gdańska i Świnoujścia, mieli okazję również brać w licznych warsztatach rozwojowych, prowadzonych przez różne odwiedzane przez nas muzea i instytucje, a także w warsztatach psychoonkologicznych. W tym roku na tapetę warsztatów z psycholożką Edytą Zierkiewicz wzięliśmy temat komunikacji międzyludzkiej. Okazało się, że jest wcale nieprosty, chociaż teoretycznie komunikujemy się ze sobą nawzajem każdego dnia. Ale czy potrafimy rozmawiać o swoich emocjach? O trudnościach? Czy naprawdę potrafimy przekazywać sobie informacje tak, aby zarówno odbiorca, jak i mówiący mieli poczucie, że są dobrze zrozumiani? Takie pytania stawialiśmy sobie na warsztatach, a dzięki ćwiczeniom, wykładom i dyskusjom – mogliśmy poznać sposoby na poprawę komunikacji z drugim człowiekiem.

Gdańsk – Wyspa Sobieszewska

W lipcu odbyły się dwa turnusy pobytu w Gdańsku, a dokładnie na Wyspie Sobieszewskiej. Uczestnicy mieli okazję przebywać tam w terminach 13-19 oraz 19-25 lipca. W trakcie pobytu poświęcaliśmy dużo czasu na zwiedzanie, integrację oraz rozwój i warsztaty psychologiczne pt. Komunikacja jako podstawa dobrego współżycia. Razem z naszymi przewodnikami zwiedziliśmy takie miejsca, jak Zamek w Malborku czy Stare Miasto w Gdańsku i Jarmark Dominikański, który odbywał się akurat w trakcie naszego pobytu. Mieliśmy okazję zobaczyć również Osadę Wyspa Sobieszewska i obejrzeć kilka pięknych zachodów słońca.

Świnoujście

Turnusy warsztatów w Świnoujściu odbyły się na przełomie sierpnia i września w terminach 28.08 – 3.09 oraz 3-9.09. W tym nadmorskim kurorcie nie zabrakło nam miejsc do zwiedzania. Udaliśmy się w rejs statkiem do Fortu Gerharda i na latarnię morską, a także spacerowaliśmy po Świnoujściu z przewodnikiem. Głównym celem przyjazdu były jednak dwudniowe warsztaty psychologiczne w temacie komunikacji.

Bydgoszcz

Grupowe wyjazdy do Bydgoszczy odbywały się we wrześniu (24-30.09) oraz w październiku (1-7.10). Liczyliśmy na jesienną aurę ostatnich turnusów, ale okazało się, że lato w tym roku ma się wyjątkowo dobrze nawet w tych miesiącach. W Bydgoszczy zwiedzaliśmy z przewodnikiem tak wartościowe miejsca, jak Barka Lemara, Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach czy też Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Bazylikę Mniejszą, Katedrę, Wyspę Młyńską oraz Stare Miasto i fontannę Potop. Podczas zwiedzania Muzeum Farmacji wzięliśmy również udział w ciekawych warsztatach aromaterapii. Dwudniowe warsztaty z psycholożką również poświęciliśmy tematowi komunikacji oraz odnajdywaniu swojej osobowości.

Uczestnicy dopytywali o nasze warsztaty wyjazdowe już od zeszłego roku – nie brakowało zainteresowanych na żadną miejscowość ani żaden turnus. Dopisywała nam pogoda, wspaniałe nastroje i fantastyczne osoby, z którymi można było zawierać nowe przyjaźnie. Mieliśmy wrażenie, że dzięki tak zwartym i przyjaznym grupom nie było żadnych barier – ani dotyczących niepełnosprawności niektórych uczestników, ani komunikacji między nimi, o której tyle rozmawialiśmy na warsztatach z psycholożką Edytą Zierkiewicz. Pozostaje nam czekać na kolejne wyjazdy w przyszłym roku, a poza nimi trenować nowo nabyte umiejętności.


Projekt Odkryjmy siebie na nowo był dofinansowany ze środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Logo PFRON