W tym roku Fundacja Różowe Okulary kontynuuje projekt Możesz być po naszej stronie, w ramach którego przeprowadzane są w szkołach podstawowych na terenie Wrocławia zajęcia uczące dzieci tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością.

Dzieci poznają czym jest niepełnosprawność, jak może do niej dojść, z czym zmagają się osoby nią dotknięte i jak trudno sobie z nią poradzić. Sami przekonują się jak to jest: jeździć na wózku inwalidzkim, chodzić o kulach, mieć ograniczony zakres ruchu dłoni i nóg oraz jak to jest nie widzieć lub nie słyszeć. Prowadzący zajęcia pokazują też uczniom, że Wrocław jest miastem bez barier – przyjaznym dla osób z niepełnosprawnością. Podczas prelekcji dzieci mogą zobaczyć m.in. poniższą prezentację.

Stare i znane przysłowie mówi Czym skorupka nasiąknie za młodu… i tym kierujemy się w naszej działalności, żeby od najmłodszych lat uczyć dzieci tolerancji, akceptacji i empatii dla drugiego człowieka, bez względu na jego predyspozycje. Od nauczycieli i pedagogów otrzymujemy pełne wsparcie i informację zwrotną, że takie zajęcia są bardzo potrzebne.

W najbliższym czasie nasze prelekcje przeprowadzimy w szkołach:

  • 10.11.2023 – Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Komuny Paryskiej 18, w godz. 8.00 – 12.00,
  • 14.11.2023 – Szkoła Podstawowa nr 1 przy il. Nowowiejskiej 78/80, w godz. 8.00 – 12.25,
  • 15.11.2023 – Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Nowowiejskiej 78/80, w godz. 8.50 – 12.25,
  • 21.11.2023 – Szkoła Podstawowa nr 82 przy ul. Blacharskiej 13, w godz. 8.15 – 12.00,
  • 01.12.2023 – Szkoła Podstawowa nr 83 przy ul. Boya-Żeleńskiego, w godz. 12.00 – 15.00.

24 października odwiedziliśmy szkołę podstawową nr 84 przy ulicy Górnickiego. Dzieci wzięły udział w prelekcjach połączonych z warsztatami dotyczących funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami i włączania ich do społeczeństwa. Aktywnie uczestniczyły w ćwiczeniach, podczas których mogły się przekonać m.in. jak to jest poruszać się na wózku, o kulach i nie widzieć. Ważnym aspektem była pomoc – dzieci szybko przejmowały rolę przewodników i szukały własnych sposobów na przemieszczanie się mimo trudności. Na koniec dzieci dzieliły się swoimi przemyśleniami w temacie niepełnosprawności, opowiadały historie ze swojego życia ale też o tym, jakie emocje im towarzyszyły podczas wcielanie się w rolę osoby z niepełnosprawnościami. Nauczyły się także kilku słów w języku migowym. Czas upłynął bardzo szybko, ale był to czas dobrze wykorzystany.

Projekt Możesz być po naszej stronie jest dofinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS we Wrocławiu.

Logotypy PFRON, MOPS Wrocław i Wrocław bez barier