Poradnik - Fizjoterapia kontra zmęczenie chorobą - okładka

Nasz poradnik zawiera informacje na temat zmęczenia będącego skutkiem długotrwałego leczenia. Zmęczenie takie może doprowadzić nawet do wyczerpania organizmu, dlatego tak ważne jest aby ten problem rozpoznać i w miarę szybko zająć się jego likwidacją. Wyczerpanie to stan będący efektem bardzo dużego zmęczenia, które może być spowodowane samą chorobą nowotworową, metodami jej leczenia lub skutkami ubocznymi, które niekorzystnie wpływają na organizm pacjentów. Pojawieniu się tego stanu sprzyja długi czas chorowania oraz intensywność leczenia, podczas którego chory czuje się bardzo zmęczony przez większość czasu lub przez cały czas. Na dodatek chorzy zwykle męczą się szybciej, a odpoczynek i sen nie eliminują uczucia zmęczenia. Na szczęście większość osób przestaje się szybko męczyć po zakończeniu leczenia. Czasami jednak taki stan może utrzymywać się przez miesiące, a nawet lata. Każda osoba jest inna, więc nie można przewidzieć, jak długo ktoś może odczuwać zmęczenie, a nawet wyczerpanie. Uczucie wyczerpania może wpływać na różne osoby w inny sposób. Najważniejsze, żeby zdać sobie sprawę, że zmęczenie długotrwałym leczeniem onkologicznym może dotknąć każdego.

Treść poradnika dostępną bezpłatnie online znajdziecie pod tym linkiem do przeczytania w formacie PDF. Do poradnika dołączona jest również anonimowa ankieta oceniająca, za której wypełnienie będziemy Wam bardzo wdzięczni – każda informacja zwrotna, każde pytanie czy opinia są dla nas bardzo ważne i bierzemy je pod uwagę przy tworzeniu kolejnych materiałów dla pacjentów onkologicznych i osób niepełnosprawnych.

Poradnik zostanie również bezpłatnie rozdystrybuowany do ponad 300 placówek onkologicznych i innych placówek medycznych na terenie całego kraju.

Poradnik został wydany w ramach projektu Fizjoterapia kontra zmęczenie chorobą dofinansowanego ze środków PFRON.

Logo PFRON i Stowarzyszenie Różowe Okulary