Czy łatwo jest rozmawiać z osobą niepełnosprawną, onkologicznie lub przewlekle chorą? Ta niby prosta czynność niestety nas bardzo często przerasta. Boimy się powiedzieć coś niemądrego, obawiamy się skrzywdzić tę osobę, bo nie wiemy jakie ma odczucia wobec własnej choroby lub niepełnosprawności. Bardzo często staramy się omijać ten temat, niczym pole minowe, a czasami zupełnie odwrotnie – zadajemy bezpośrednie pytania o nawet intymne rzeczy, nie zdając sobie sprawy, że dla kogoś może to być trudny lub wstydliwy temat. A co jeśli żyjemy z osobą chorującą lub niepełnosprawną i towarzyszymy jej w codziennym życiu oraz opiekujemy się nią? Wtedy ta komunikacja staje się podstawą wspólnego zrozumienia i wzajemnej pomocy. Niestety nie zawsze łatwo jest porozumieć się między sobą i nawet wśród bliskich ciężko jest poruszać pewne tematy, które tymczasem kumulują się i niejednokrotnie utrudniają wspólne życie. Jak rozmawiać o chorobie, niepełnosprawności, uczuciach i obawach? Jak pokonywać komunikacyjne oraz architektoniczne bariery wspólnymi siłami? Jak pomóc sobie w relacji z osobą niepełnosprawną lub przewlekle chorą?

Wszystkie te tematy poruszaliśmy na warsztatach w ramach tegorocznego projektu Wspieram i pomagam profesjonalnie, który skierowany był do członków rodzin pacjentów onkologicznych i niepełnosprawnych, ich opiekunów, osób towarzyszących i wolontariuszy. Celem naszego projektu było przede wszystkim pokazanie tym osobom perspektywy funkcjonowania osoby niepełnosprawnej na co dzień – wskazanie z jakimi barierami się mierzy, co sprawia trudności w codziennych czynnościach i jak można takiej osobie to działanie usprawnić. Skupiliśmy się również na tematyce pierwszej pomocy oraz wsparciu psychologicznym, które w formie wspólnych ćwiczeń oraz wykładu prowadziła psycholożka.

Spotkanie o tematyce wsparcia psychologicznego miało miejsce w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego i w warsztacie wzięli dział pracownicy szpitala, którzy na co dzień spotykają się z pacjentami onkologicznymi i osobami niepełnosprawnymi, które potrzebują, a niekiedy nawet wymagają, ich wsparcia. Wykład, ćwiczenia i dyskusję prowadziła psycholożka i psychoonkolożka Edyta Zierkiewicz.

Warsztaty dla osób wspierających osoby niepełnosprawne i pacjentów onkologicznych odbyły się również w formie wyjazdowej. Grupa uczestników odbyła spotkanie z psycholożką o tematyce wsparcia psychologicznego i komunikacji pomiędzy osobami niepełnosprawnymi, a ich opiekunami i towarzyszami, a także warsztaty z pierwszej pomocy prowadzone przez ratownika medycznego Andrzeja Żura.

Zwieńczeniem wyjazdu było omawianie barier architektonicznych i trudności codziennego funkcjonowania osób niepełnosprawnych w trakcie plenerowego wyjścia w jeleniogórskich Cieplicach.


Koszty projektu zostały dofinansowane przez Województwo Dolnośląskie ze środków PFRON.

Logo PFRON, Nie ma barier Dolny Śląsk, UMWD Dolny Śląsk, Stowarzyszenie Różowe Okulary