W ostatni lipcowy weekend w ramach projektu „Wspólnie mamy większe możliwości”, mieliśmy okazję odwiedzić nowe miejsce na mapie naszego pięknego kraju – Poznań. Stolica Wielkopolski przywitała nas wspaniałą pogodą i mnóstwem wspaniałych zabytków oraz ciekawych miejsc.
Jeszcze zanim nasza wycieczka dotarła do Poznania, po drodze odwiedziliśmy Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu – Pałac w Rogalinie. I nie żałujemy, gdyż Pałac i cały kompleks w Rogalinie jest jedną z najważniejszych (jak również najpiękniejszych!) polskich rezydencji z bogatą historią, gdzie można poznać losy właścicieli tego niesamowitego obiektu – rodziny Raczyńskich. Spędziliśmy tam 4 godziny, bo jest co zwiedzać: wnętrza Pałacu, Powozownię, Gabinet Londyński, Galerię obrazów, park że słynnym rogalinskimi dębami, Mauzoleum, a to i tak nie wszystko!
Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiło obejrzenie galerii malarstwa, gdzie udostępniono zbiór ponad 250 obrazów z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, wielkiego znawcy sztuki. Można tu podziwiać płótna najwybitniejszych malarzy przełomu XIX i XX wieku. Największy obraz w zbiorze to Dziewica Orleańska Jana Matejki. Są też dzieła Jacka Malczewskiego, Juliana Falata, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych znakomitych polskich artystów.
Naszą wizytę w Rogalinie kończyliśmy spacerem po ogrodach pałacowych. Dotarliśmy do rogalińskich dębów, potem do Mauzoleum Raczyńskich – monumentalnego grobowca słynnego rodu, w podziemiach kościoła, który przypomina rzymską świątynie.
Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Katedry Poznańskiej na Ostrowie Tumskim z jej podziemiami, gdzie zobaczyć można najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski: Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, oraz fragment misy chrzcielnej z X wieku. Katedra poznańska jest najstarszą katedrą, w której znajduje się bardzo wiele cennych rzeczy. Można w niej zobaczyć m.in. cudowną Złota Kaplicę oraz replikę miecza św. Piotra, którym w Wielki Czwartek obciął ucho słudze arcykapłana.
Po zwiedzaniu Katedry pojechaliśmy na Rynek, żeby zobaczyć trykające poznańskie koziołki. Następnie spacer z panią przewodnik po Starym Mieście, zwiedzanie Farny – kościoła parafialnego, oraz wizyta w Muzeum poznańskich Bamberów, gdzie poznaliśmy historię przybyłych w XVII wieku osadników z Bambergo, położonego w Górnej Frankonii.
Trzeci dzień naszej wycieczki zaczęliśmy od wizyty w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII. Muzeum powstało w miejscu pierwszego obozu koncentracyjnego, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce. Gdyby nie zbrodnie popełnione w Forcie VII podczas II Wojny Światowej można by było mówić, że jest to atrakcją turystyczna zasługująca na uwagę jako przykład niemieckiej architektury militarnej z końca XIX wieku…
Z Fortu VII przejechaliśmy zwiedzać Dzielnicę Cesarską. Jest to ogólna nazwą reprezentacyjnych zabudowań Poznania, które zostały nazwane pomnikiem historii. Niestety pogoda trochę pokrzyżowała nam plany i musieliśmy uciekać przed deszczem. Mieliśmy jeszcze chwilę czasu aby wpaść do Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Przemysława.
Popołudniu pożegnaliśmy się z Poznaniem – ale być może nie na zawsze! Nie wszystko udało się zobaczyć i zwiedzić, kiedyś chętnie wrócimy jeszcze do tego ciekawego miasta.
Nasza wycieczka była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS we Wrocławiu w ramach projektu Wspólnie mamy większe możliwości.