Uczestnicy wycieczki na Opolszczyznę. Zdjęcie z Muzeum Wsi Opolskiej

W ramach tegorocznego projektu Wspólnie mamy większe możliwości, 23 lipca nasze Stowarzyszenie zorganizowało wycieczkę na piękną Opolszczyznę. To już kolejna edycja tego projektu i po raz kolejny przekonujemy się, że to hasło jest prawdziwe. Wspólnie jest nam łatwiej działać, jest nam raźniej, łatwiej nam się poruszać i dzięki temu możemy zwiedzać wspaniałe miejsca, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Obiekty które oglądaliśmy zachwycały swoją architekturą i znakomitym zachowaniem detali, a do tego mogliśmy posłuchać rewelacyjnych przewodników i przewodniczek, którzy przybliżali nam w ciekawy sposób historię oglądanych miejsc.

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Ten obiekt sięgający czasów średniowiecznych słynie z przepięknej bramy wjazdowej oraz wspaniałych krużganków, dzięki którym ten Zamek nazywany jest Śląskim Wawelem. Obecnie ma on status Pomnika Historii i znajduje się w nim Muzeum Piastów Śląskich z wieloma cennymi zbiorami. Duże wrażenie robi wystawa sarkofagów władców piastowskich – możecie je zobaczyć na naszych zdjęciach poniżej. Wszyscy bardzo polecamy to miejsce, które znajduje się przecież tak niedaleko Wrocławia.

Pałac Odrowążów w Kamieniu Śląskim

Ten piękny obiekt zachwycił nas swoimi wnętrzami i doskonale zachowanymi detalami. Z wielką uwagą słuchaliśmy również przewodniczki, która opowiedziała nam o trudnych losach najpierw grodu, a później pałacu. Obecnie jest on jednym z najpiękniejszych obiektów zabytkowych na Śląsku Opolskim i pełni funkcję Sanktuarium św. Jacka oraz Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Aż trudno uwierzyć, że w 1990 roku był ruiną! Odbudowa trwała 4 lata i obecnie jest wyjątkowym miejscem, które warto odwiedzić. Zobaczcie sami!

Muzeum Wsi Opolskiej

To była dla nas nie lada gratka! Pięknie przedstawione uroki życia na dawnej wsi opolskiej. Szczegółowo odtworzono i wyposażono 55 obiektów drewnianych, które składają się na obszerny i zadbany skansen. Są to budynki i zagrody gospodarskie, jak również zabytki techniki wiejskiej. W każdym obejściu był przewodnik, który opowiadał o tym, jak ówcześni mieszkańcy radzili sobie z trudami wiejskiego życia na obszarze Śląska Opolskiego. Muzeum powołano do życia w 1961 r., a zwiedzającym udostępniono w 1970 r. Prezentuje ono nie tylko zabytki architektury wiejskiej, ale również prowadzi działalność popularyzującą śląski folklor. Na nas wywarło wielkie wrażenie, a niektóre uczestniczki doskonale zlały się z lokalnym folklorem 🙂

Wycieczka odbyła się w ramach projektu Wspólnie mamy większe możliwości, który był dofinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS we Wrocławiu.