Od 20 sierpnia odbywał się kolejny turnus naszych warsztatów wyjazdowych na pięknej Wyspie Sobieszewskiej nad polskim morzem. Warsztaty odbywały się w ramach projektu Odkryjmy siebie na nowo i był dofinansowane ze środków PFRON. Tym razem od początku towarzyszyła nam nieco melancholijna i deszczowa pogoda, która jednak nie zniechęciła uczestników i uczestniczki do zwiedzania okolicy.

Nie odpuściliśmy sobie także wycieczki z przewodnikiem po przepięknym Gdańsku. Mimo deszczu wybraliśmy się na zwiedzanie starówki i zabytkowych budowli, a w nagrodę otrzymaliśmy piękną tęczę. Przekonaliśmy się również, że po zmierzchu starówka miasta jest jeszcze wspanialsza.

Zwiedziliśmy również z kolejną grupą uczestników, Archikatedrę w Gdańsku Oliwie oraz piękny i zielony Park Oliwski. Mogliśmy też ponownie posłuchać jak wspaniale brzmią słynne oliwskie organy.

W Gdańsku jest wiele miejsc wartych zobaczenia – my zdecydowanie polecamy Wielki Młyn, który został zbudowany przez Krzyżaków. W swej historii był największym młynem średniowiecznej Europy i funkcjonował do 1945, wówczas został mocno zniszczony. Odbudowano go dopiero na początku 60 lat XX w, natomiast w 2016 władze Gdańska przeznaczyły budynek na Muzeum Bursztynu. I bardzo słusznie, bo w jego zabytkowych wnętrzach doskonale ogląda się tę unikatową kolekcję bałtyckiego złota.

Na naszym wyjeździe nie mogło zabraknąć warsztatów rozwojowych, które poprowadziła psycholożka pani Anna Jarząbek. Uczestnicy aktywnie uczestniczyli w zajęciach i rozważali, co to znaczy Czasami wystarczy tylko chcieć. Rozmawialiśmy o naszych możliwościach, indywidualnych talentach, drogach rozwoju i emocjach. Uczestnicy warsztatów otrzymywali zadania indywidualne, a niektóre problemy rozwiązywali w parach lub w grupach. Udany czas warsztatowy szybko nam minął, wszyscy natomiast świetnie się czuliśmy podczas zajęć – co widać również na zdjęciach.

Kolejnego dnia wybraliśmy się na zwiedzanie Gdyni, a głównie gdyńskiej mariny. Towarzyszyła nam piękna pogoda, morska bryza i łopoczące na wietrze żagle ogromnych statków cumujących przy brzegu.

Warsztaty zakończyły się i przyszło nam wrócić znad Bałtyku do domów. Jedno jest jednak pewne – została w nas chęć na odkrywanie nowych rzeczy, nowych miejsc, a także odkrywanie siebie samych. Bo okazuje się, że wspólnie możemy zrobić więcej. Okazuje się, że mimo niepełnosprawności możemy aktywnie spędzać czas. No i wreszcie okazało się, że mamy w sobie więcej niż nam się wydawało. Obudźmy w sobie odkrywców, do tego naprawdę nie potrzeba wiele.


Stowarzyszenie Pomocy Chorym Onkologicznie Różowe Okulary we Wrocławiu realizuje warsztaty wyjazdowe w ramach projektu wspierającego aktywność osób niepełnosprawnych w zakresie ich udziału w imprezach kulturalnych, sportowych, turystycznych i rekreacyjnych pod nazwą „Odkryjmy siebie na nowo”, który jest współfinansowany ze środków PFRON. Projekt jest realizowany w terminie od 01.04 2022 do 31.12.2022 r. Koszt projektu wynosi 121. 409,75 zł. Kwota dofinansowania wynosi 95.809,75 zł. Będą realizowane 4 warsztaty, łącznie dla 80 osób.

Logo PFRON i Stowarzyszenie Różowe Okulary