Czas na podsumowanie projektu Razem pokonamy raka, który był realizowany od maja do końca tego roku. Pomimo trudnych warunków związanych z obostrzeniami związanymi z Covid-19 udało nam się zrealizować zaplanowane działania – a było ich całe mnóstwo! Dzięki temu, że dysponujemy dużą salą, w naszych spotkaniach mogło bezpiecznie uczestniczyć do 7 osób. W ramach naszego projektu realizowaliśmy z uczestnikami warsztaty z rękodzieła, warsztaty ze zdrowego gotowania, a także zajęcia ruchowe w formie jogi i choreoterapii. Osoby potrzebujące wsparcia mogły również skorzystać z bezpłatnych spotkań z psychologiem.

Podczas warsztatów z rękodzieła bardzo chętnie uczyliśmy się nowych rzeczy i tworzyliśmy swoje małe dzieła samodzielnie na zajęciach z florystki, recyklingu, filcowania oraz wyplatania makram. Powstały istne cuda, które wzbudzały zachwyt, satysfakcję i radość, że można pod okiem prowadzących zajęcia stworzyć takie niepowtarzalne i piękne przedmioty. Uczestniczki odkrywały w sobie pokłady różnorodnych umiejętności i kreatywności, której czasami się po sobie nie spodziewały. W tym roku odbyły się 24 spotkania z rękodzieła, które odpowiadały również sezonowym świętom i okazjom. Tworzyliśmy letnie kompozycje kwiatowe, a także jesienne dekoracje ogrodowe z wykorzystaniem ozdobnych dyń i tykw, czy też bożonarodzeniowe stroiki i alternatywne wersje choinek. Zobaczcie co takiego powstawało na naszych warsztatach rękodzieła w galerii zdjęć.

Na warsztatach ze zdrowego gotowania, które były prowadzone przez Panią Joannę Komorowską, uczestniczki poznawały tajniki wprowadzania zdrowych nawyków do swojej diety. Wykorzystywaliśmy świeże warzywa, poznawaliśmy metody duszenia i kiszenia, zwracaliśmy uwagę na pełnowartościowe dodatki typu kasze i domowe pieczywo. Wiemy już, jak szybko przygotować zdrowe sałatki, pasty kanapkowe, jak kisić warzywa, aby czerpać z nich to, co zdrowe o każdej porze roku. Nie zabrakło również zdrowych słodkości o świątecznym charakterze. Na zajęciach dużo się działo, było wspólne gotowanie, degustowanie powstałych potraw i dużo, bardzo dużo rozmów. W ramach tegorocznej kampanii odbyło się 6 warsztatów ze zdrowego gotowania, a zdjęcia z nich możecie obejrzeć w poniższej galerii.

Bardzo ważną formą wsparcia były także zajęcia ruchowe, które pomagają zachować sprawność, a także zrelaksować się i wyciszyć. Dla niektórych to jedyna możliwość, aby bezpiecznie poruszać się, poćwiczyć pod okiem doświadczonej osoby. W przełamaniu swoich barier i niepewności pomaga także wsparcie zaprzyjaźnionej grupy uczestników, którzy biorą udział w zajęciach ruchowych, jednocześnie doskonale się podczas nich bawiąc.

Warsztaty okazały się doskonałą formą rehabilitacji, zarówno ruchowej jak i psychologicznej. Spotkania w miłym gronie i „pogaduszki” podczas zajęć były bardzo cenne. Taka forma wsparcia, zwłaszcza podczas niesprzyjającego czasu pandemii, jest potrzebna. Pacjentki mogły spotkać się z osobami przeżywającymi to samo w bezpiecznej atmosferze. Po okresie zamknięcia, każdy tęsknił za możliwością wyjścia z domu i robienia czegoś razem z innymi. Podczas naszych spotkań tworzą się przyjaźnie, wymieniamy się doświadczeniami, przeżyciami, swoimi odcieniami życia. Dla niektórych to jedna z niewielu okazji do spotkania z innymi i pogadania sobie tak od serca. A do tego możemy wzajemnie podziwiać swoje dzieła i dzielić wspólne pasje.

Podsumowując sobie ten rok intensywnych działań, wiemy na pewno, że tego rodzaju wsparcie jest bardzo ważne dla osób, które w czasach wzmożonego zagrożenia dla zdrowia i życia mogą dzięki temu poczuć, że nie zostają ze swoim strachem same.  Zaoferowaliśmy w ramach naszego projektu różne formy zajęć, z których każdy mógł wybrać to, co w danej chwili jest mu najbardziej potrzebne i poprzez które mógł zintegrować się z innymi osobami o podobnych doświadczeniach życiowych. Cieszymy się, że projekt Razem pokonamy raka udało nam się w pełni zrealizować i że cieszył się tak dużą popularnością wśród naszych członków, a także spotkał się ponownie z bardzo pozytywnym odbiorem. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli kontynuować naszą działalność w tym zakresie, bo widzimy jak duże ma ona znaczenie dla wszystkich osób biorących udział w zajęciach. Dziękujemy, że z nami jesteście!

Projekt Razem pokonamy raka był współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS we Wrocławiu.