Potrzeba wspierania osób z niepełnosprawnościami jest duża. Zwłaszcza gdy są to osoby, które borykają się z wieloma chorobami. Stopniowo zwiększający się brak sprawności, przebyte i obecne choroby, brak sił witalnych, czynią nagle z ludzi aktywnych i samodzielnych osoby zamknięte w sobie, pozbawione radości życia i wyalienowane z życia społecznego. Często kontakty z członkami rodziny ograniczają się stopniowo do pomocy w podstawowych sprawach, a jeśli takiej rodziny nie ma się w pobliżu, to jest się skazanym na pomoc osób obcych.
Taka osoba pogrąża się w apatii i przejawia całkowity brak chęci uczestniczenia w życiu społecznym. Pojawiający się nierzadko smutek, lęk czy depresja są przyczynami stopniowego wycofywania się z wszelkiej aktywności społecznej. Tworzy się „błędne koło” z którego osoba niepełnosprawna nie widzi wyjścia.
Naszym zadaniem jest przerwaniu tego łańcucha niemożności i danie nadziei na lepsze jutro, a przynajmniej pomoc w tej zmianie.
Wsparcie, które udzielamy ma różny charakter, w zależności od zidentyfikowanych potrzeb konkretnej osoby. Dedykowani poszczególnym potrzebującym asystenci nie są osobami przypadkowymi. Wywodzą się z kręgu znanych wcześniej osób, co wpływa pozytywnie na relacje między nimi.
Miejsca realizacji projektu to miejsca zamieszkania podopiecznych: ich mieszkania i najbliższe otoczenie, miejsca spacerowe, sklepy, ośrodki zdrowia czy urzędy. Pomoc asystentów nie ogranicza się tylko do podstawowych sprawunków i spraw bieżących, ale również do wspólnego spędzania czasu, aktywności na zewnątrz czy odkrywania nowych rzeczy – a przede wszystkim odkrywania na nowo radości z życia.
Nasi podopieczni zamieszkują na terenie trzech powiatów: wrocławski, oleśnicki i powiat Wrocław. Objęliśmy opieką w sumie 4 osoby: panią Anię, panią Bogusię, panią Irenkę i pana Stanisława.
Do chwili obecnej poznane są już potrzeby poszczególnych osób i asystenci starają się pomagać w poszczególnych sprawach.
Pomoc jest realizowana w ramach projektu Niepełnosprawni pragną godnego życia, a koszty projektu zostały dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ze
środków PFRON.