Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Walki z Rakiem – to ważna data dla pacjentów, ich bliskich, ale również dla ośrodków medycznych, które przeprowadzają w tym czasie nieodpłatnie badania profilaktyczne. W tym roku Polska Unia Onkologii zorganizowała Białą Sobotę 1 lutego, niemniej jednak w Jeleniej Górze i Łodzi będzie można skorzystać z bezpłatnych badań jeszcze w soboty 15 i 22 lutego, a szczegółowe informacje można znaleźć w programie Dni Otwartych.

Od nas natomiast podrzucamy kilka ważnych zasad dla tych zdrowych, w trakcie leczenia oraz już po:

✅ Najważniejsza jest profilaktyka! Coroczne badania morfologiczne to podstawa do wykrycia, że coś się dzieje w Twoim ciele, zanim zaczną do Ciebie docierać widoczne sygnały.
✅ Regularnie wykonuj cytologię (co 2 lata) i odwiedzaj swojego ginekologa, bez względu na to czy korzystasz z jakichś form antykoncepcji i czy czujesz, że coś się dzieje złego.
Podstawowe badanie ginekologiczne może pozwolić wykryć we wczesnym stadium różne nieprawidłowości, a badanie USG sprawdzi co słychać głębiej – np. u naszych jajników.
✅ Będąc u ginekologa – poproś o zbadanie piersi, nawet jeśli regularnie badasz się samodzielnie (liczymy na to!). A jeśli nie wykonujesz samobadania piersi bo np. nie wiesz jak, to poproś o krótką naukę jak to zrobić – lub zajrzyj tutaj po instrukcję, a na Zwrotnik Raka, po więcej szczegółowych informacji na temat metod badania piersi.
✅ Jeśli cokolwiek zaniepokoiło Cię w piersiach podczas samobadania lub gdy po prostu masz taką potrzebę, bo nigdy nie miałaś takiego badania – poproś lekarza o wykonanie USG piersi.
Mammografia przysługuje bezpłatnie kobietom w wieku 50-69 lat i warto, a nawet trzeba, z niej skorzystać. Można to zrobić w tzw. mobilnych mammobusach (program postoju mammobusów znajdziesz na stronie NFZ) Jednakże obecna medycyna skłania się do stwierdzenia, że z badania powinny korzystać kobiety już od 35. roku życia. Można to zrobić przy okazji profilaktycznych kampanii lub odpłatnie. Badanie mammograficzne to koszt kilkudziesięciu złotych – tyle co np. zabieg manicure u kosmetyczki.
✅ I na koniec: pamiętajcie, że poza genetyką na rozwój nowotworów wpływają również inne rzeczy. Długotrwały stres, brak czasu dla siebie, brak ruchu, jedzenie byle czego i w pośpiechu, brak snu i świeżego powietrza, to też czynniki, które sprzyjają patologicznym zmianom w naszym ciele. Dlatego warto zadbać o siebie jak najwcześniej.

Powyższa lista zawiera najwięcej wskazówek dla kobiet, jednakże Panowie również powinni regularnie dbać o swoje zdrowie – badania profilaktyczne, które mogą pomóc wcześniej wykryć zmiany nowotworowe, to m.in. coroczne badanie morfologiczne i badanie moczu, a także samobadanie jąder (panowie mogą badać swoje narządy samodzielnie, tak jak kobiety badają piersi – po instrukcję zapraszamy tutaj). Po 40. roku życia zaleca się wykonanie badania prostaty u urologa, a także profilaktycznej kolonoskopii. Można również skorzystać z badania stężenia antygenu PSA, które jest jednym ze wskaźników zmian nowotworowych prostaty.

Bo kto siebie kocha, ten o siebie dba ❤️