Gdy szukamy wsparcia dla wzmocnienia naszego organizmu kierujemy swoją uwagę na różne formy pracy z ciałem. Jedną z możliwości jest praktyka asan (pozycji ciała – ćwiczeń fizycznych), które stanowią element jogi. W zależności od potrzeb możemy wybrać różne metody (Vinyasa Krama Joga, B. K. S. Iyengara, Kundalini, Sivananda, Astanga), które pozwolą nam pracować zgodnie z naszymi możliwościami. Poniższy tekst stanowi krótkie wprowadzenie, które wskaże Ci jakie możliwości daje praktyka asan, na co zwrócić uwagę przy rozpoczynaniu ćwiczeń i jak wykonać podstawowe asany wpływające na rozluźnienie i uspokojenie ciała. Pamiętaj, że terapia jogą nie jest lekarstwem, które wyleczy dolegliwości. Jest jedną z form wsparcia w procesie zdrowienia i może wpłynąć na lepsze zrozumienie swoich potrzeb, dostrzeżenie obszarów, które wymagają naszej uważności. Rozpoczynając przygodę z jogą należy otworzyć się i wsłuchać w to, co do nas mówi nasze ciało, oddech i umysł.
Od czego zacząć?

Na początku warto się zastanowić jakie są nasze potrzeby. Jeśli szukasz takiej formy aktywności, która pozwoli na połączenie ze sobą pracy ciała, oddechu i umysłu to praktyka asan w nurcie Vinyasa Krama Jogi może być Twoją ścieżką. Możesz w swoim otoczeniu poszukać szkoły jogi, która prowadzi regularne zajęcia z wybranej przez Ciebie metody. Warto zapytać, czy organizowane są grupy terapeutyczne lub prowadzący dostosowuje zajęcia do indywidualnych potrzeb uczestników. Zwróć uwagę na kompetencje nauczyciela. Porozmawiaj z nim o sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujesz, aby mógł dostosować zestaw asan dla Ciebie. Jeśli masz możliwość pracy pod czujnym okiem nauczyciela jest to najlepsza droga do poznania kolejnych etapów jogi.
Jeśli jednak chcesz wyruszyć w tę podróż samodzielnie zadbaj o to, aby być dla siebie wyrozumiałym i uważnym nauczycielem. Jogę praktykować można wszędzie, gdyż oprócz asan (ćwiczeń fizycznych) zawiera w sobie praktyki oddechowo-koncentracyjne, medytację oraz zbiór zasad postępowania społecznego i indywidualnego. Jeśli jednak chcesz skupić się na swoim ciele postaraj się wygospodarować czas (ok. 20–40 minut), kiedy nikt i nic nie będzie Cię niepokoić. Wybierz taką porę, która jest dla Ciebie najbardziej wygodna. Niech miejsce umożliwia bezkolizyjne wykonanie ruchów rąk i nóg, zapewni odpowiednią temperaturę oraz odetnie od niepotrzebnych hałasów. To będzie czas przeznaczony dla Ciebie. Czas, w którym poszukiwać będziesz rozluźnienia ciała i spokoju umysłu.

Codzienna praktyka własna

Poniżej omówię zestaw asan, który możesz wprowadzić do swojego codziennego rytmu dnia. Ma on na celu znalezienie rozluźnienia w ciele, zapoznanie się ze swoim oddechem, synchronizację ruchu z oddechem oraz
uspokojenie umysłu. Nie oczekuj, że zadziała natychmiast. Często potrzeba czasu, aby skumulowane przez wiele lat w naszym ciele napięcie mogło się uwolnić i zrobić miejsce na nowe odczucia.

01


Savasana – pozycja leżąca

02

Zacznij od pozycji leżącej, savasany. Połóż się wygodnie na podłodze tak, aby ciało było swobodne i mogło poddać się sile grawitacji.
Przez chwilę nie wykonuj żadnego ruchu (fot. 1). Te chwile zatrzymania, które będziemy stosować w trakcie wykonywania asan lub po ich wykonaniu, to najistotniejszy element Twojej praktyki. W nich odnajdziesz wskazówki, czy to co wykonujesz Ci służy i czego potrzebujesz na kolejnych etapach.
• Jak odczuwasz dziś swoje ciało?
• Czy jakiś obszar daje o sobie znać?
• Czy czujesz lekkość, czy ciężar?
• Jak ma się dziś Twój oddech?
• Spróbuj przez chwilę skoncentrować się na ruchu, który wynika
z oddechu. Co się dzieje z ciałem kiedy bierzesz wdech?
• Czy masz wrażenie rozszerzania się klatki piersiowej?
• Czy masz wrażenie unoszenia ciała ku górze?
• A co się dzieje kiedy robisz wydech?
• Czy odczuwasz rozluźnianie się barków lub innych obszarów ciała?
• Dokąd dociera Twój wdech?
• Czy jest to górna część klatki piersiowej?
• Czy może kieruje się w stronę brzucha?

Przez chwilę poobserwuj ruch który sprawia, że wraz z wdechem Twoje ciało się rozszerza, a z wydechem pozwól na jego opadanie. Jeśli będzie łatwiej zaobserwować Ci ruch oddechu, to połóż dłonie na brzuchu i obserwuj ich falujący ruch. Niech te ruchy będą subtelne, łagodne, wynikające z obserwacji. Jeśli poczujesz, że Twój umysł błądzi wokół innych spraw przywołaj go do obserwacji oddechu. Rób to ilekroć zauważysz taką tendencję. Pozycja ta zwana savasaną jest wykonywana na końcu praktyki w celu koncentracji umysłu, doświadczenia zmian jakie zachodzą w ciele po praktyce asan. Można ją również wykonywać na początku
lub w trakcie praktyki, aby zrestartować bodźce, które intensywnie na nas działają.


Na początku zachowanie uważności na oddechu może być trudne. Jednak i to się zmieni.
Jeśli poczujesz jaki ruch wynika z wdechu i co dzieje się przy wydechu, zachowaj tę uważność przy dalszych asanach.


magda

 

Magdalena Karciarz
nauczycielka Vinyasa Krama Joga, redaktor techniczny portalu JogaSutry.pl, nauczycielka akademicka DSW we Wrocławiu, doktorantka Wydziału Filologicznego UWr., bibliotekarka dyplomowana

 

czytaj więcej >>

Artykuł znajduje się w informatorze wydanym przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym Onkologicznie Różowe Okulary w ramach kampanii Mimo choroby żyj normalnie.