W tym roku w okresie od czerwca do grudnia nasi asystenci mieli pod opieką cztery niepełnosprawne osoby, które wspieraliśmy w codziennych, i nie tylko, sprawach w wymiarze 8 godzin tygodniowo. Pomagaliśmy pani Ani, pani Bogusi, pani Irence i panu Stanisławowi z trzech powiatów: wrocławski, oleśnicki i powiat Wrocław. Działania asystentów obejmowały nie tylko bieżącą pomoc w domowych sprawunkach, wyjścia do sklepu, przychodni czy urzędu, ale też wspólne spędzanie czasu, aktywizacja na świeżym powietrzu i wsparcie mentalne.

Niestety często osoby starsze, niepełnosprawne i obarczone chorobami tracą chęci do uczestniczenia życiu społecznym, a przez wymuszoną alienację wpadają w przygnębienie, a czasami nawet depresję. Okazuje się, że nie trzeba dużo, aby tę radość i zaangażowanie przywrócić – wystarczy wsparcie w różnych czynnościach, pomoc w przekraczaniu barier i przede wszystkim nawiązanie więzi, relacji, która pokaże takiej osobie, że jest ważna i ma znaczenie.

Nasz projekt dobiega końca w tym roku, ale mamy nadzieję, że uda nam się wesprzeć kolejne osoby w nadchodzącym czasie. Bo widzimy, że to przynosi efekt, a nie ma nic ważniejszego niż uśmiech na czyjejś twarzy. Naszym podopiecznym życzymy wszystkiego najlepszego na nadchodzący rok i mamy nadzieję, że przyjdzie nam się jeszcze zobaczyć.

Projekt Niepełnosprawni pragną godnego życia został zrealizowany dzięki dofinansowaniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ze środków PFRON.

Logo PFRON, Nie ma barier Dolny Śląsk, UMWD Dolny Śląsk, Stowarzyszenie Różowe Okulary