Kobieta zakrywające twarz rękami

Wstyd to uczucie, które zna praktycznie każdy człowiek. Można wstydzić się rzeczy, które się zrobiło, zachowań lub wypowiedzianych słów. Można również odczuwać wstyd przed zrobieniem lub powiedzeniem czegoś, np. zadaniem pytania. Wstyd pojawia się także, gdy czujemy się oceniani – razem ze stresem tworzą mało sympatyczną parę uczuć, która potrafi nas przybić, obniżyć nasze poczucie własnej wartości, a czasem nawet przysporzyć więcej szkody niż pożytku.

Pacjenci onkologiczni również zmagają się ze wstydem. I nie musi on dotyczyć tylko samego faktu chorowania, wyglądu spowodowanego leczeniem, niepełnosprawności czy innych trudności życiowych, chociaż i tak wszystkie wymienione zjawiska nie powinny być w żadnym stopniu stygmatyzowane ani nie powinny być źródłem wstydu. Ale może on dotyczyć również podejmowanych przez nas decyzji, np. dotyczących dalszego leczenia. Może wpływać na ocenę naszej sytuacji i naszego zachowania, a finalnie w wyniku wstydu jako pacjenci możemy znaleźć się w sytuacji gorszej niż byśmy chcieli.

O wstydzie napisała do naszego informatora onkologicznego Marzena Erm, znana z Internetu jako autorka podcastu Instrukcja Obsługi Kryzysu lub Rakija oraz niezwykle barwna osobowość, która chętnie dzieli się historią swojego zdrowienia. Dziennikarka stworzyła dla nas zupełnie nowy rozdział do kolejnej już edycji naszego informatora onkologicznego Mimo Choroby Żyj Normalnie, który już niedługo będzie dostępny zarówno w formie fizycznej, jak i online.

Informator Mimo choroby żyj normalnie Różowe Okulary Wrocław

Wszystkich chętnych do przeczytania o tym, jak niszcząco może wpływać na nas wstyd zapraszamy do lektury artykułu Marzeny pod poniższym linkiem.

Wydanie informatora Mimo Choroby Żyj Normalnie jest możliwe dzięki dofinansowaniu projektu ze środków PFRON.

Logo PFRON i Stowarzyszenie Różowe Okulary