Dolny Śląsk jest pięknym regionem i mogliśmy zwiedzać jego zakątki w ubiegłym roku. W tym roku zdecydowaliśmy się na 3-dniowy wyjazd do Ziemi Lubuskiej, gdzie zwiedziliśmy m.in. Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa wraz z Nowym Zamkiem, podziemną trasę Pętla Boryszyńska, Zespół Klasztorny Gościkowo-Paradyż, pomnik Jezusa w Świebodzinie, zabytkowy kościółek w Klępsku oraz warte odwiedzenia Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – i to wcale nie wszystkie miejsca! Do dyspozycji mieliśmy wspaniałych przewodników, którzy opowiadali nam mnóstwo wciągających historii o zwiedzanych miejscach i ich losach, a dzięki nim mimo wielu przespacerowanych kilometrów, wszyscy byliśmy szczęśliwy i żądni kolejnych przygód. Zapraszamy serdecznie na fotograficzną wycieczkę po miejscach, które odwiedziliśmy w ramach projektu Wspólnie mamy większe możliwości, który jest dofinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS we Wrocławiu.

Odwiedzony przez nas Park Mużakowski wraz z pałacem, wpisany jest na listę UNESCO, a zwiedzenie go w całości wymagałoby od nas poświęcenia wszystkich 3 dni na tę jedną przyjemność 🙂 W towarzystwie przewodnika Pana Andrzeja Marszałka, zobaczyliśmy więc zaledwie jedną część pięknego założenia parkowo-pałacowego w stylu angielskim. Jak widać na zdjęciach, pogodę mieliśmy idealną i uśmiechów też nie brakowało.

Kolejny dzień spędziliśmy pod opieką Pani przewodnik Jolanty Łozińskiej-Gethet, która pokazała nam piękno ziemi lubuskiej zarówno naziemne, jak i podziemne. Zwiedziliśmy przepięknie położony Zamek Joannitów w Łagowie, którego historia sięga XIV wieku. Ogromną atrakcją był dla nas również spacer podziemną trasą spacerowo-rowerową Pętla Boryszyńska, która jest częścią podziemi centralnego odcinka Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Kompleks wchodzi również w skład Rezerwatu Przyrody Nietoperek – na jednym ze zdjęć można dojrzeć zaspanego mieszkańca tej enklawy 🙂

Nasze serca zdobył przepiękny drewniany kościółek w Klępsku – zabytek ten jest wpisany na listę polskich Pomników Historii i określany jest mianem perły architektury, a jego historia sięga XII-XIII wieku. Zgadzamy się z tym mianem w pełni!

Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był wspaniale zachowany skansen Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli. Pięknie położone pośród zieleni małe chatki kryte słomą, kryły w swoich wnętrzach oryginalne wyposażenie, rzeźby, rękodzieło i specjalistyczne sprzęty używane ówcześnie do prac rolnych, winobrania i nie tylko! Skansen mieści się na ponad 13 hektarach, na których znajdziemy ponad 80 zabytkowych obiektów zachowanych w zachwycającym stanie. Tamtejsza sielskość otoczenia sprawiła, że chcieliśmy spędzić w nim cały dzień.

Będąc w Zielonej Górze, nie mogliśmy pominąć słynnego Muzeum Ziemi Lubuskiej. Piękny obiekt mieści w sobie mnóstwo eksponatów oraz wiele stałych i tymczasowych wystaw tematycznych. Oglądaliśmy wystawę dotyczącą historii lubuskiego winiarstwa, którego historia sięga aż XIII wieku i ma swoją kontynuację po dziś dzień, objawiając się m.in. pod postacią lokalnego festiwalu Winobrania. W część Muzeum Ziemi Lubuskiej wchodzi także wystawa Dawnych Tortur, które prezentuje rodzaje kar i sposób ich egzekwowania w średniowieczu, a także czasach bardziej nowożytnych. Bardzo ciekawe ekspozycje!

Cieszymy się, że mogliśmy odbyć ten integrujący wyjazd, który pozwolił nam podziwiać uroki Ziemi Lubuskiej. Dopisała nam pogoda, dopisali uczestnicy, a wszystko to możecie obejrzeć na naszych zdjęciach. Na pewno będziemy chcieli powrócić jeszcze w te piękne rejony. Wyjazd był możliwy dzięki realizacji projektu Wspólnie mamy większe możliwości. I okazuje się, że to prawda, bo zorganizowany wyjazd umożliwił osobom słabszym i o ograniczonej sprawności, udział w wycieczce. Projekt był współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS we Wrocławiu.